Статті

Міське фермерство в Україні на сьогодні - це хобі-сегмент - Катерина Звєрєва

Урбанфермерство може стати одним з інструментів, які допоможуть містам оговтатися від кризи, викликаної пандемією, і вирішити цілий комплекс проблем – як продовольчих, так і екологічних. При цьому ООН заохочує включення програм з розвитку урбанфермерства в міські стратегії. У липні і вересні 2021 р. нові шляхи розвитку тренду будуть обговорюватися на Food Systems Summit – саміті продовольчих систем ООН. Про це повідомила засновниця агромедіа-агенції Sapienza міжнародний консультант Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO) Катерина Звєрєва в коментарі Pragmatika.Media.  
“Урбанфермерство (urbanfarming) розвивається у всьому світі через гостре бажання людей жити в більш гармонійному і екологічному середовищі, а не в кам’яних джунглях.
Зростаючий попит на здорову їжу без вмісту хімікатів місцевого виробництва є одним з визначальних чинників зростання міського сільськогосподарського ринку. Швидке зростання населення, усвідомлене споживання здорової їжі і зростання доходу на душу населення є рушійними силами зростання світового вертикального сільськогосподарського ринку. Розвитку міського фермерства в Україні в подальшому сприятимуть і інші світові тенденції – наприклад, до 2050 р. дві третини населення світу проживатиме в містах. Стрімка урбанізація стимулює тренди міського фермерства. За прогнозами, до 2026 року ринок міських промислових ферм досягне позначки $ 49,6 млрд”,- зазначає Катерина Звєрєва;
Міжнародний консультант ФАО також повідомила, що вже зараз можна говорити про те, що відбувається зміна мислення людей: виростити собі сніданок або обід – це цікаво завжди. У світі існує попит на технології урбанфермерства і тому з’являються все нові його форми: від так званих вертикальних і модульних ферм до громадських садів або ферм на дахах житлових будинків. Такі ферми можуть значно відрізнятися як за масштабами виробничих площ, так і за обсягами виробленої продукції.
За словами Катерини Звєрєвої, обслуговування урбанферм, як правило, не вимагає залучення великої кількості трудових ресурсів – акцент творців технологій міського фермерства робиться на виробництві продукції з максимальною автоматизацією процесів вирощування врожаю і мінімальним використанням ручної праці. Управляти сучасною урбанфермой, спостерігати за тим, як росте твій урожай – ягоди або салат, можна і зі смартфона.
Зростаючий попит на здорову їжу місцевого виробництва – один з визначальних чинників зростання міського сільськогосподарського ринку
“Зараз міське фермерство в Україні – це хобі-сегмент. Це етап експериментів з технологіями вирощування врожаю, його реалізації та зберігання. Так, на полицях українських супермаркетів збільшується частка плодоовочевої продукції з вертикальних промислових ферм, розширюється асортимент Мікрогрін. А в недавніх анонсах аналітиків EastFruit зазначалося, що в українській мережі супермаркетів Varus з’являться вертикальні установки для вирощування салату, базиліка, петрушки, м’яти… Ферми є модульними, розширюваними і переміщуються, з повністю автоматизованим управлінням урожаєм і стерильним середовищем, яке вимагає значно меншого контакту з людьми. Зелень і овочі, вирощені таким способом, не містять пестицидів. Витрачається на 90% менше води, ніж в традиційному сільському господарстві, оскільки процес відбувається в контрольованому середовищі, а цикли зростання коротші. До того ж smart-фермерство – це практично безвідходне виробництво”,- пояснює Катерина Звєрєва;
Вона також додає, що в сучасних офісах стали популярними всілякі інсталяції, що складаються з окремих блоків живих рослин. В Україні теж існує тенденція прикраси офісів і квартир подібними агроінтер’єрними рішеннями. Такі «зелені стіни» підходять для вирощування овочів в магазинах, офісах і багатоквартирних будинках або в будь-якому місці в міських районах, де мало місця, але багато стін.
На думку міжнародного консультанта ФАО, урбанфермерство вже стало одним з найвпливовіших трендів в будівництві поряд з поліфункціональністю і технологією «розумних» будинків. Саме тому забудовники і архітектори передбачають можливості облаштування садів на балконах, розстановки «розумних» горщиків і ферм на дахах. Адже міський житель прагне бути ближче до природи, тому активно наповнює нею своє життя.
“Міське фермерство – це про технологічність і застосування IT-рішень. В майбутньому воно напевно буде відігравати важливу роль в містах як елемент протидії екологічним проблемам – дефіциту чистого ґрунту, води і повітря. Вирощуючи в сучасних житлових комплексах свіжу зелень, фрукти і овочі, люди стають не тільки спостерігачами, а активними учасниками продовольчої системи і відіграють свою роль у підтримці здорової екології”,- зазначає;Катерина Звєрєва.
У свою чергу, забудовники проявляють все більшу зацікавленість у знайомстві з цими концепціями, прагнучи виводити на ринок комфортне житло і створювати нові цінності для майбутніх мешканців.
Як зазначає Pragmatika.Media, для того, щоб займатися урбан-фермерством, сьогодні зовсім не обов’язково мати в розпорядженні велику земельну ділянку. Звичайний пластиковий ящик з-під молока або овочів легко перетворюється в невелику грядку.
Вона забезпечить сім’ю свіжим салатом на тиждень, після чого можна посіяти нову порцію зелені. Якщо встановити хоча б чотири ящика на стелаж – то урожай можна збирати практично безперебійно. В ідеалі грядка повинна перебувати під сонцем на свіжому повітрі – на балконі, терасі, можливо, бути частиною загального двору або на даху будівлі.
Але сучасні технології дозволяють вирощувати продукти навіть в глухому підвалі під штучним освітленням, використовуючи в якості поживного субстрату грунт, а насичені поживними речовинами розчини. Дуже економічні вертикальні інкубатори або модульні ферми Square Roots, розроблені в США. Переобладнані під вирощування зелені транспортні контейнери можна встановлювати один на одного на невикористовуваних міських ділянках (наприклад, на місці старих гаражів). Оскільки така технологія дозволяє отримати 8-13 врожаїв залежно від культури, вона може використовуватися спільнотами чи підприємцями для вирощування овочів в промислових масштабах.