Українці готові доплачувати, обираючи бізнес з хорошою репутацією – результати опитування UNIC
Українське суспільство ставить етичні вимоги не лише до влади, а і до бізнесу. Сьогодні більше 66% українців готові платити гаманцем (наприклад, на 10-20% більше) за товари доброчесних компаній з хорошою репутацією. Про це повідомила Голова UNIC Антоніна Прудко під час презентації результатів опитування спільно з учасниками та партнерами Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу (UNIC).
«Вже зараз українські споживачі зважають не лише на ціну та якість товарів, але й на репутацію бренду. Як показало опитування для більш ніж 63% респондентів є важливим наявність внутрішніх політик, які стосуються заборони хабарництва та інших принципів доброчесності в компанії. Водночас більше 55% відповіли, що часто звертають увагу на рівень доброчесності приватних компаній при купівлі товарів та послуг», - повідомила голова Секретаріату UNIC Антоніна Прудко.
За словами Заступника бізнес-омбудсмена в Україні Тетяни Короткої сьогодні ключовою складовою побудови репутації та попередження ризиків для бізнесу у стосунках як з державою, так і іншими учасниками ринку є комплаєнс. «Комплаєнс розглядається більшою мірою як частина корпоративного управління, інструмент управління репутацією компанії, але його роль у запобіганні корупції є недооціненою», – зауважила Тетяна Коротка. «Комплаєнс надає вагомі переваги: в першу чергу це – ділова репутація, і, як показують результати опитування, можливість більше продавати. Разом з тим це можливість дешевше закуповувати, адже постачальник не буде закладати ризики. Ще однією важливою перевагою є підвищення прозорості бізнесу. І головне – більше стимулів та лояльності для співробітників, бо робота в доброчесній компанії дає відчуття захищеності і стабільності. Я переконаний, що вести прозорий бізнес вигідно, і врешті ми прийдемо до тієї ситуації, коли, до того, хто недоброчесний: не прийдуть працювати, йому не дадуть кредит, у нього не будуть купувати. Це неминуче», – керівник компанії Carlsberg Україна Євгеній Шевченко. Водночас президент Київстар Олександр Комаров додав, що впровадженні комплаєнс системи в бізнесі формують репутаційний капітал, що дозволяє заключати партнерства з такими ж доброчесними компаніями. «Зараз ми розвиваємо бізнес з Майкрософт, і завдяки комплаєнс нам легко довіряти один одному. Нам не потрібні зайві перевірки чи питання – усе прозоро та зрозуміло. І врешті вибудовується певна екосистема бізнесу, в якій існує довіра та розуміння, що ми працюємо за одними правилами. Однак, комплаєнс не існує у відриві від реалій, в яких всі ми знаходимося. Тому важливо працювати і з інституційним середовищем також», – зазначив Олександр Комаров. «Судова реформа, залишити бізнес у спокої, і провести дерегуляцію – це очевидні і першочергові заходи для сприяння доброчесності бізнесу. Однак важливо паралельно проводити комунікацію з бізнесом щодо переваг доброчесності, комплаєнсу як нової обов’язкової складової для його розвитку» – зазначає виконавчий директор Transparency International Україна Андрія Боровика. Засновниця агромедіа-агенції SapienzaКатерина Звєрєва вважає, що наявність належної ділової репутації у компанії, зокрема, в аграрному бізнесі, є основою довіри на ринку, яке згодом конвертується в «довіру наявну». Крім того, така репутація свідчить про конкурентні переваги на ринку і є стратегічним активом компанії, який розділяє бізнесменів на «успішних» і «не дуже»,- резюмує Катерина Звєрєва.